Sport News

World Cup 2018 schedule and dates for Russia tournament


Sports latest News

13/06/18  
Group stages
Thursday 14 June
Russia vs Saudi Arabia (Group A) - Moscow (Luzhniki) - 4pm - ITV
Friday 15 June
Egypt vs Uruguay (Group A) - Ekaterinburg - 1pm - BBC
Morocco vs Iran (Group B) - St Petersburg - 4pm - ITV
Portugal vs Spain (Group B) - Sochi - 7pm - BBC
Saturday 16 June
France vs Australia (Group C) - Kazan - 11am - BBC
Argentina vs Iceland (Group D) - Moscow (Spartak) - 2pm - ITV
Peru vs Denmark (Group C) - Saransk - 5pm - BBC
Croatia vs Nigeria (Group D) - Kaliningrad - 8pm - ITV
Sunday 17 June
Costa Rica vs Serbia (Group E) - Samara - 1pm - ITV
Germany vs Mexico (Group F) - Moscow (Luzhniki) - 4pm - BBC
Brazil vs Switzerland (Group E) - Rostov-on-Don - 7pm - ITV
Monday 18 June
Sweden vs South Korea (Group F) - Nizhny Novgorod - 1pm - ITV
Belgium vs Panama (Group G) - Sochi - 4pm - BBC
Tunisia vs England (Group G) - Volgograd - 7pm - BBC
Tuesday 19 June
Colombia vs Japan (Group H) - Saransk - 1pm - BBC
Poland vs Senegal (Group H) - Moscow (Spartak) - 4pm - ITV
Russia vs Egypt (Group A) - St Petersburg - 7pm - BBC
Wednesday 20 June
Portugal vs Morocco (Group B) - Moscow (Luzhniki) - 1pm - BBC
Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) - Rostov-on-Don - 4pm - BBC
Iran vs Spain (Group B) - Kazan - 7pm - ITV
Thursday 21 June
Denmark vs Australia (Group C) - Samara - 1pm - ITV
France vs Peru (Group C) - Ekaterinburg - 4pm - ITV
Argentina vs Croatia (Group D) - Nizhny Novgorod - 7pm - BBC
Friday 22 June
Brazil vs Costa Rica (Group E) - St Petersburg - 1pm - ITV
Nigeria vs Iceland (Group D) - Volgograd - 4pm - BBC
Serbia vs Switzerland (Group E) - Kaliningrad - 7pm - BBC
Saturday 23 June
Belgium vs Tunisia (Group G) - Moscow (Spartak) - 1pm - BBC
South Korea vs Mexico (Group F) - Rostov-on-Don - 4pm - ITV
Germany v Sweden (Group F) - Sochi - 7pm - ITV
Sunday 24 June England vs Panama (Group G) - Nizhny Novgorod - 1pm - BBC
Japan vs Senegal (Group H) - Ekaterinburg - 4pm - BBC
Poland vs Colombia (Group H) - Kazan - 7pm - ITV
Monday 25 June
Uruguay vs Russia (Group A) - Samara - 3pm - ITV
Saudi Arabia vs Egypt (Group A) - Volgograd - 3pm - ITV
Spain vs Morocco (Group B) - Kaliningrad - 7pm- BBC
Iran vs Portugal (Group B) - Saransk - 7pm - BBC
Tuesday 26 June
Denmark vs France (Group C) - Moscow (Luzhniki) - 3pm - ITV
Australia vs Peru (Group C) - Sochi - 3pm - ITV
Nigeria vs Argentina (Group D) - St Petersburg - 7pm - BBC
Iceland vs Croatia (Group D) - Rostov-on-Don - 7pm - BBC
Wednesday 27 June
South Korea vs Germany (Group F) - Kazan - 3pm - BBC
Mexico vs Sweden (Group F) - Ekaterinburg - 3pm - BBC
Serbia vs Brazil (Group E) - Moscow (Spartak) - 7pm - ITV
Switzerland vs Costa Rica (Group E) - Nizhny Novgorod - 7pm - ITV
Thursday 28 June
Japan vs Poland (Group H) - Volgograd - 3pm - BBC
Senegal vs Colombia (Group H) - Samara - 3pm - BBC
England vs Belgium (Group G) - Kaliningrad - 7pm - ITV
Panama vs Tunisia (Group G) - Saransk - 7pm - ITV
Round of 16
(Matches in bold are potential England fixtures)
Saturday 30 June
Group C winner vs Group D runner-up - Kazan, 3pm (Match 50)
Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49)
Sunday 1 July
Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)
Group D winner vs Group C runner-up - Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)
Monday 2 July
Group E winner vs Group F runner-up - Samara, 3pm (Match 53)
Group G winner vs Group H runner-up - Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)
Tuesday 3 July
Group F winner vs Group E runner-up - St Petersburg 3pm (Match 55)
Group H winner vs Group G runner-up - Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)
Quarter-finals
Friday 6 July
Winner match 49 vs Winner match 50 - Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)
Winner match 53 vs Winner match 54 - Kazan, 7pm (Match 58)
Saturday 7 July
Winner match 55 vs Winner match 56 - Samara, 3pm (Match 60)
Winner match 51 vs Winner match 52 - Sochi, 7pm (Match 59)
Semi-finals
Tuesday 10 July
Winner match 57 vs Winner match 58 - St Petersburg, 7pm (Match 61)
Wednesday 11 July
Winner match 59 vs Winner match 60 - Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62)
Third place play-off
Saturday 14 July
Loser match 61 vs Loser match 62 - St Petersburg, 3pm
Final
Sunday 15 July
Moscow (Luzhniki), 4pm


Back